جدیدترین مقالات آموزشی شرکت نوین تشخیص

جدیدترین مقالات آموزشی مرتبط با نرم افزارهای آزمایشگاهی تولید شده توسط شرکت نوین تشخیص، تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی، آموزش کنترل کیفی آزمایشگاه، مستند سازی آزمایشگاه، آموزش غربالگری جنین، آموزش مدیریت آزمایشگاه
سویه های کنترل کیفی را باید به روش استاندارد آزمایش Disc Diffusion و با استفاده از همان مواد و روشی که برای سویه های جدا شده از نمونه های کلینیکی استفاده می شود، بررسی نمود.
دندان‌های دائمی در یک فرد بالغ شامل 2 دندان پیش (انسیزور)، 1 دندان نیش (کانین)، 2 دندان آسیای کوچک (پرمولر) و 3 دندان آسیای بزرگ (مولر) در هر نیم فک می‌باشند. همانگونه که گفته شد آخرین دندانی که رویش می‌یابد دندان مولر سوم است که به آن دندان عقل هم گفته می‌شود
وقتی در آقایان دفع ادرار به سختی و همراه با درد صورت می‌گیرد می‌تواند نشانه ای از نیاز به انجام این آزمایش باشد. مردان بالاتر از 50 سال نیز لازم است تا هر دو سال یك بار این آزمایش را انجام دهند.
تشخیص وجود کرم قلاب‌دار به وسیله‌ی مشاهده‌ی تخم‌های این کرم در نمونه‌ی مدفوع بیمار تایید می‌گردد.
افسردگي بزرگترين و شايع ترين بيماري رواني قرن حاضر و در واقع از اولين اختلالات رواني است كه از دير باز مورد توجه پزشكان بوده است .
تیروئید غده‌ای پروانه‌ای شکل است که جلو و پایین حنجره قرار گرفته است و میزان مصرف انرژی بدن را کنترل می‌کند. در مقاله زیر میتوانید آزمایش های مربوط به غده تیروئید را مطالعه بفرمایید.
کالیبراسیون فرآیندی است که به واسطه آن سیستم اندازه گیری یک آنالیت خاص به شکلی تنظیم می شود که سیگنال حاصل از این اندازه گیری را بتوان با غلظت آن آنالیت مرتبط نمود.
برای کنترل کیفی آزمایش های انگل شناسی باید مراحل جمع آوری نمونه، آماده سازی، نگهداری معرف ها و ارائه گزارش نهایی تحت کنترل بوده و آزمایش به روش های استاندارد انجام شود.
امروزه روشهای متداول برای تشخیص لوسمی شمارش خون با رنگ آمیزی سلول ها، معاینه، غربال-گری بیوشیمیایی، معاینه مغز استخوان به دنبال آسپیرالیسیون، تجزیه و تحلیل کروموزومی سلول برای تشخیص تغییرمکانی ژن، و ایمنوفنوتایپینگ است.
سازمان ملل متحد ۲۵ سال پیش سوم دسامبر (برابر با ۱۲ آذرماه) را با هدف ارتقا سطح آگاهی‌ درباره مسائل مربوط به زندگی این افراد در زمینه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی «روز جهانی افراد دارای معلولیت» نام‌گذاری کرد
ایدز به معنی سندرم نقص ایمنی اکتسابی است. ایدز یک بیماری پیش رونده و قابل پیشگیری است که حاصل تکثیر ویروسی به نام HIV در بدن میزبان است. این ویروس سبب تخریب جدی سیستم ایمنی بدن انسان شده و خود زمینه ساز بروز عفونتهای فرصت طلب است
هموفیلی نوعی اختلال انعقادی وابسته به کروموزوم جنسی هستند که بر اثر جهش هایی در ژنهای F8C و F9 ایجاد می‌شود.
آسيب به رگ هاي خوني، موجب زنجيره پيچيده وقايعي مي شود كه منجر به تشكيل لخته خون مي شود. اين فرايند تشكيل لخته، انعقاد خون ناميده مي شود.
کنترل کیفیت آزمایشهای تعیین حساسیت میکروبی، محیط های کشت، رنگها و معرف ها، ابزار و دستگاهها (لوپ، فور، اتوکلاو و انکوباتور) که در نهایت منجر به انتخاب مناسبترین آنتی بیوتیک جهت درمان بیمار مبتلا به عفونت می باشد، بسیار حائز اهمیت است.
برای کشت موفق باکتری ها باید شرایط مناسب برای رشد باکتری فراهم گردد. ازجمله این شرایط مواد غذایی- حرارت-رطوبت کافی- نمک- PH مناسب- حضور یاعدم حضوراکسیژن می باشد
آزمایشگاه ها باید اجرای کنترل کیفیت داخلی را مطابق با استانداردها تدوین کرده و بر اجرای آن نظارت داشته باشند.
کیفیت نامرغوب آب اثر نامطلوبی بر نتایج آزمایش ها داشته و از این رو تضمین کیفیت آب مصرفی در آزمایشگاه لازم و ضروری است.
آلزايمر يك بيماري پيش رونده و تحليل برنده ي عصبي مي باشد. اكثر موارد فراموشي و جنون ادواري پيش زمينه و يا تابلو باليني از ابتلا به آلزايمر است.
برای تفسیر نتایج آزمایش نیاز به مقادیر مرجع (reference value) تمامی آزمایش هایی می باشد که در آزمایشگاه بالینی نه تنها برای افراد سالم بلکه برای بیماران نیز تعیین شده است.
CBC اطلاعات مربوط به میزان هموگلوبین و انواع مختلف گلبول های خون ، مثل گلبول های قرمز خون ، را از طریق نمونه خون در دسترس قرار می دهد.
دیابت به معنی افزایش گلوکز خون (قند خون) می‌باشد. همیشه مقداری گلوکز جهت تأمین انرژی در خون وجود دارد. اما افزايش ميزان گلوکز برای سلامتی مضر است.
تالاسمی شایع ترین بیماری تک ژنی در جهان است که به صورت اتوزومی مغلوب به ارث می رسد . این بیماری در اثر نقص در سنتز هموگلوبین ایجاد می شود.
در نرم افزار کنترل کیفی شرکت دانش بنیان نوین تشخیص کنترل کیفی بخش هاي مختلف آزمایشگاه به وسیله انواع مختلف کنترل کیفی مانند T-Brittin، لوي جنینگ، WHO، وستگارد، آزمایش هاي مضاعف (Duplicate)، چارت کنترلی تجمعی Cusum، دلتا چک با نتایج گذشته و Limit Check قابل انجام است.
NT مخفف Nuchal Translucency به عنای فضای پشت گردن است. این سونوگرافی، با روش خاصی، ضخامت پشت گردن جنین و وجود استخوان بینی در جنین بررسی می‌شود.
پرسنل آزمایشگاه های پزشکی مانند سایر کارکنان بهداشتی و درمانی ملزم به رعایت اصول اخلاقی هستند. اصل کلی اخلاق در پزشکی این است که رفاه و سلامت بیمار بر همه چیز ارجح است.
انگل ژیاردیا به اشکال سيست و ترفوزوئیت وجود دارد. ترفوزوئیت‌ها شکلی مانند راکت بدمینتون دارند و 12 تا 15 میکرومتر طول دارند.
نتایج و اطلاعات محصول آزمایشگاه های پزشکی هستند. حفظ اطلاعات بیماران در برابر صدماتی از قبیل گم شدن یا تغییر در اطلاعات بسیار حائز اهمیت است.
آزمایشگاهها باید برای جوابدهی آزمایش ها طبق "روش اجرایی جوابدهی نتایج آزمایش ها" فرآیند جوابدهی را تدوین و تشریح کنند و چگونگی انتقال اطلاعات حاصل از انجام آزمایش به جوابدهی و همچنین نحوه کنترل را نیز مشخص نمایند.
در نرم افزار مدیریت آزمایشگاه نوین در قسمت مستند سازی SOP دستورالعمل های مربوط به انجام هر آزمایش گنجانده شده و قابلیت تغییر برای هر آزمایشگاه وجود دارد.
نرم افزار پذیرش و جوابدهی شرکت نوین تشخیص تنها نرم افزار دانش بنیان در این حوزه است که امکان مدیریت و پذیرش تمامی بخش ها، مدیریت انواع بیمه ها، قیمت ها و تعرفه ها و .. را دارد.
امروزه روش­های متعددی برای تشخيص بیومارکرهای مولکولی کشف و کاربردی شده است. با پیشرفت­ روش­ها و دستگاه­های تلفیقی مبتنی بر پروفایلینگ ژنی و پروتئینی، تعداد بیومارکرهای مورد اعتماد نیز افزایش یافته است.
بنا بر توصیه سازمان بهداشت جهانی هر آزمایشگاه هماتولوژی متناسب با شرایط موجود نظیر تعداد کارکنان، تعداد نمونه ها، تجهیزات به کار رفته و تنوع آزمایش ها می بایست جهت اجرای برنامه ارزیابی کیفیت آزمایشگاه از تعدادی از روشهای کنترل کیفی استفاده نمایند
آزمایشهای کیفی به آزمایشاتی اطلاق می شود که پس از پذیرش جهت مقاصد غربالگری، تشخیصی و تاییدی کاربرد دارند.
ریه ها یکی از پیچیده ترین اندام هاهستند.ریه بالغ از حداقل 40 دودمان سلولی با مورفولوژی متفاوت و با عملکرد مشخص تشکیل شده است.
گلیکولیزاسیون پروتئین در سلول­های تومور متغیر است اما در توسعه سرطان سینه این مسیر شناخته شده و مسیر گلیکولیزه شدن پروتئین در سرطان سینه برای پیدا کردن بیومارکرهای مربوط به سرطان سینه مورد استفاده قرار می­گیرد.
سرطان سینه یکی از شایع­ترین بیماری­های زنان است. بنا به گفته مؤسسه ملی سرطان، در حدود 13 درصد از زنان در ایالات متحده مبتلا به سرطان سینه هستند. چند علت عمده ابتلا به سرطان سینه شامل عوامل زیست محیطی، هورمونی و ژنتیکی است.
آزمایش بررسی ادرار، گروهی از آزمایش‌های شیمیایی، فیزیكی و میكروسكوپی است كه تولیدات طبیعی و غیرطبیعی بدن، سلول‌ها و محصولات سلولی و وجود باكتری را بررسی می‌‌نمایند.
آئين نامه شرایط ، ایمنی و خطرات آزمایشگاهی مشتمل بر 132 ماده مي باشد و به استناد مواد 85 و 91 قانون كار جمهوري اسلامي ايران تدوين و در جلسه مورخ 21/3/85 شوراي عالي حفاظت فني مورد بررسي نهايي و تصويب قرار گرفت.
شناخت علائم خطر در آزمایشگاه و ارزیابی خطرات آزمایشگاهی و راهکارهای کنترل این خطرات برای تمام کارکنان آزمایشگاه ضروری است.
شیوه گزارش دهی و لزوم ثبت تماس با عوامل عفونی در ازمایشگاه را در این مقاله مطالعه بفرمایید.
مسئول فنی باید کارکنانی با کفایت را به کار بگیرد. به طوری که تمام فعالیت های آزمایشگاه توسط افرادی که صلاحیت آنها تایید شده است، انجام گیرد.
در این قسمت سعی بر این است که بیشتر در مورد محصول اصلی یک آزمایشگاه که در حقیقت خدمات آن مرکز هستند و به طور دقیق‌تر آزمایش‌های قابل انجام در یک آزمایشگاه هستند صحبت شود.
در یک آزمایشگاه احتیاج به فرد یا افرادی است که دانش مدیریت آزمایشگاه، حسابداری ،مدیریت ارتباط با مراجعین، مدیریت امور مربوط به هوشمند سازی آزمایشگاه و دانش‌های مرتبط را داشته باشند.
روش مرجع اندازه گیری PCV استفاده از دستگاه میکروهماتوکریت می باشد که جهت کالیبراسیون سل کانترها نیز استفاده می گردد.
هر آزمایشگاه باید یک روش اجرایی مستند جهت ارزیابی و انتخاب آزمایشگاه ارجاع و مشاور برای مواقع لازم در تمامی زمینه ها اعم از هیستوپاتولوژی، سیتولوژی و آزمایش های بالینی داشته باشد.
آموزش (training) فرآیندی برای اجرا و ارتقای دانش و مهارت ها در جهت رفع نیازهای موجود است.
اتوکلاو وسیله ای برای استریل کردن محیط­های کشت محلول­ها، پسماندهای آلوده و مواد خشک است که با بهره گیری از حرارت بخار آب تحت فشار مورد استفاده قرار می گیرد.
کنترل کیفی وستگارد دارای 6 قانون است. هدف اصلی نمودار کنترل این است که اگر یک قانون کنترل نقض شود، سیستم خارج از کنترل است و باید فرایند را متوقف کرد، اشتباهات را تعیین و رفع نمود، سپس فرآیند را ادامه داد.
یک روش آزمایشگاهی است که برای ساخت تعداد زیادی نسخه از قطعات DNA از یک نمونه بسیار کوچک حاوی مواد ژنتیکی استفاده می شود.
سانتریفیوژ دستگاهی برای جدا کردن ذرات با توجه به اندازه، شکل، چگالی، ویسکوزیته و سرعت روتور است.
مدیریت انبار در آزمایشگاه یک راه حل کامل برای کاهش هزینه ها و بهبود بهره وری است. نظارت بر منابع مصرفی، واکنش دهنده ها، تجهیزات آزمایشگاهی و ابزارها از جمله نکات قابل توجه در مدیریت انبار می باشد.
کليـه آزمايشـگاه هـا در بخـش آسـيب شناسـی تشـريحی ملـزم بـه رعايـت مـوارد زيـر عـلاوه بـر مـوارد منـدرج در الزامـات عمـومی ايمنـی در آزمايشگاه می باشند.
امروزه دیگر داشتن یک وب سایت یک حرکت لوکس و یا موضوع فوق العاده‌ای نیست بلکه از اهم واجبات است. در این زمان کسب و کارهای زیادی هستند که حتی محل فیزیکی مشخصی ندارند ولی وب سایت پربازدیدی دارند که کسب و کارشان را سود ده نموده است.
كمك هاي اوليه عبارتند از اقدامات با درمان هاي ساده و فوري كه بلافاصله پس از بروز يك سانحه براي افراد آسيب ديده ، قبل از رسيدن آمبو لانس ،پزشك و يا افرادي كه در زمينه امداد گري صلاحيت لازم را دارا مي‏باشند ارائه مي گردند.
سایتوسانتریفیوژ برای انتقال ذرات رسوبی از تعلیق مایع به اسلاید میکروسکوپ، استفاده می شود.
الکتروکمی لومینسانس به صورت برانگیخته شدن یک ماده و سپس آزاد شدن فوتون یا انرژی نورانی از آن و تولید سیگنال مشخص می شود.
سیستم های آزمایشگاهی نیازمند راههای جدید برای تبادل اطلاعات با سیستم های ثبت الکترونیکی بالینی برای درخواست آزمایش و گزارش گیری نتایج هستند.
سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی گاهی به عنوان یک سیستم اطلاعات آزمایشگاهی یا سیستم مدیریت آزمایشگاه شناخته می شود، آزمایشگاه و سیستم مدیریت اطلاعات شامل نرم افزاری است که از عملیات آزمایشگاهی مدرن پشتیبانی می کند.
این مقاله شامل مجموعه ای از دستورالعمل های کاربردی برای استفاده بیماران یا همراهان آنها جهت آمادگی و تهیه مناسب نمونه بیان شده است.
امروزه که سیستم‌های وفاداری مشتریان سرلوحه کار مراکز قرار گرفته یکی از ابزارهایی که این فرآیند را تسهیل و با سرعت بیشتری پیش می‌برد استفاده از باشگاه مشتریان هوشمند است.
یکی از موثرترین ابزارهای استاندارد که می تواند برای مدیریت آزمایشگاه بسیار مفید باشد شناسایی و کنترل عدم انطباق ها است.
برخی نکات مربوط به ایمنی تجهیزات آزمایشگاهی را میتوانید در این مقاله مطالعه کنید.
همیشه نرم‌افزارهای گوناگون ابزارهایی هستند که باعث می‌شوند امور مختلف به صورت بسیار راحت‌تر و در مدت زمان بسیار کوتاه‌تر قابل انجام باشند و اطلاعات و داده‌های بیشتری در مدت زمان کوتاه‌تر به صورت امن‌تر در محلی بسیار کوچک‌تر ذخیره شوند.
برای آنکه بتوانیم مدیریت درستی روی تجربه مشتری از برخورد با کسب و کارمان داشته باشیم ابتدا باید فرآیندهای موجود در کسب و کارمان را به خوبی بشناسیم تا بتوانیم در هر مرحله به کمک مشتریانمان برویم.
در مراکز پزشکی مدیرت ارتباط با مشتری نیازمند اجرای فرآیندهای خاصی است تا بتواند نیازهای مربوط به مراجعه کنندگان که اکثرا تشکیل شده اند از بیماران و همراهان را پاسخگو باشند
مزیت رقابتی ارزشهای قابل ارائه شرکت برای مشتریان است به نحوی که این ارزشها از هزینه‌های پرداختی مشتری بالاتر باشد.
از آنجایی که هزینه حقوق و دستمزد حد بالایی از هزینه های هر مؤسسه را تشکیل می دهد، ضروری است در این سیستم پیش بینی های لازم برای حصول اطمینان از پرداخت صحیح حقوق و دستمزد بعمل می آید.
گازهای سمی گروهی از مواد سمی هستند که در حرارت بصورت گاز باشند. مسمومیت‌هایی که توسط این گازها ایجاد می‌شود، در صورت عدم درمان به موقع ، منجر به مرگ فرد مسموم خواهند شد.
سکوبندی و تجهیزات آزمایشگاهی، ۲ رکن اصلی هر آزمایشگاهی به شمار می‌آید. سکوبندی، خود به تنهایی متشکل از مواردی است که در این مقاله به آنها اشاره شده است.
در این مقاله به راهکارهایی در رابطه با کنترل خطرات در آزمایشگاه اشاره شده است.
این آزمایش جهت بررسی اندازه تومور و پیش‌بینی مرحلۀ سرطان و انتشار (متاساز) آن درخواست می شود.
روتاتور جهت ایجاد حرکات دورانی با سرعت مناسب و جهت مخلوط کردن محتویات لوله به طور یکنواخت با تعداد دور مناسب با توجه به توصیه کیت مورد استفاده، از این دستگاه استفاده میشود.
سطوح مختلف ایمنی در آزمایشگاه بوسیله بررسی میزان خطر ناشی از در معرض قرار گیری با انواع عوامل عفونی و درجات حفاظت افراد، حفاظت محیط و جامعه از آلودگی طراحی و تعیین می شوند.
بیماری هپاتیت B ، عفونت کبد است که به وسیلۀ ویروس هپاتیت B ایجاد می‌شود. بیماری هپاتیت انواع مختلفی دارد. از علائم ابتلا به این بیماری بزرگ شدن و التهاب کبد می‌باشد.
هوشمندسازی در یک مرکز به این معنی است که فرآیندها تا جایی که امکان دارند به صورت اتوماتیک و با کم‌ترین دخالت نیروی انسانی انجام‌پذیر باشند.
در حال حاضر یکی از نقاط ضعف بارزی که در آزمایشگاه‌های کشور مشاهده می‌شود، ضعف بستر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آزمایشگاه‌ها و بالاتر از آن ضعف آموزش پرسنل در این زمینه است
رنگ بازتابی از نور است که به شکل های متفاوتی در می آید و این بازتاب مجموعه ی وسیعی را شامل می شود.انسان از گذشته های دور به استفاده از رنگها علاقه مند بوده است
مستندسازی، تداوم ارتباطات و یکنواختی فعالیت‌ها را امکان پذیر می سازد.
سیستم‌های مدیریت کیفیت می‌تواند به سازمان‌ها در جلب رضایت هر چه بیشتر مشتریان یاری رسانند.
آزمايشگاه در معرض انواع آلودگي ها و خطرات گوناگون قراردارد كه در صورت عدم رعايت صحيح اصول ايمني مي تواند سلامت را تهديد نمايد.
نیدل استیک یا آسیب نفوذی جلدی ناشی از وسایل نوک تیز پزشکی آلوده به خون و یا ترشحات بدن بیماران از بزرگترین عوامل تهدید کننده­ کارکنان شاغل در بخش درمانی و آزمایشگاه های تشخیص طبی است.
روش اجرایی جوابدهی مثل هر روش اجرایی باید به سوالاتی مانند اینکه چه کاری، در چه زمانی، توسط چه کسانی، با استفاده از چه مستنداتی در فرآیند پس از آزمایش انجام می‌گیرد، پاسخ دهد.
خطاهای آزمایشگاه را به دو دسته Pre analytical و post analytical تقسیم کرده است و میزان بروز خطا در این دو فاز بیشتر از فاز آنالیتیکال است
سانتریفیوژ دستگاهی است که با استفاده از نیروی گریز از مرکز، اجزای یک محلول را که دارای جرم مولکولی متفاوت هستند از هم جدا می‌کنند.
برای محاسبه ریسک بیماری‌ها درنرم‌افزار قدر مطلق میزان مارکر استفاده نمی‌شود. بلکه از پارامتری بنام (MOM ) یا (Multiple of median ) استفاده می‌شود.
غربالگری جنین عبارت است از تعیین شانس یک خانم باردار برای داشتن نوزاد مبتلا به ناهنجاریهای کروموزومی یا نقائص زمان تولد.
راهها و فنون مدیریتی متعددی برای انتخاب صحیح تجهیزات وجود دارد که در این مقاله میتوانید بخشی از راهنمای انتخاب و خرید تجهیزات آزمایشگاهی را مطالعه کنید.